SCHÖNSTATT EURÓPA CSALÁDFÓRUM
2008. április 18-20. Schönstatt
Az idei összejövetelen a következő 11 ország schönstatti családmozgalmából érkezett küldöttség: Németország, Lengyelország, Csehország, Horvátország, Ausztria, Svájc, Skócia, Franciaország, Belgium, Spanyolország és Magyarország. Összesen 37 személy.
Olaszországból, Rómából Ludovico Tedeschi schönstatti atya levelet írt. Lemondta az olasz családok részvételét a SCH-EU-Családfórumon azzal, hogy még túl kevesen vannak, még az alapozás korszakát élik és ezért saját eredetiségüket védeni kell az erős külső befolyások ellen.
Mind az elszállásolás mind pedig az összejövetelek a felújított Családok Házában (Haus der Familie) voltak. Az új gondnoknő nagy szeretettel mint régi „családtagokat” fogadott bennünket.
A hétvége moderátora a cseh küldöttség volt: Jiri és Katerina Stejskal házaspár valamint Zdenek Kralik schönstatti atya.
Péntek este 19:30-kor kezdődött a program. 18-a lévén a Családfórum résztvevői is bekapcsolódtak a szövetség napjának Schönstattban szokásos megünneplésébe. A zarándokok templomában nagy tömeg gyűlt össze. Először ünnepi misén vettünk részt, majd fellobogózva átvonultunk az Ősszentélyhez, ahol megújítottuk együtt a szeretetszövetséget a Szűzanyával. Az Ősszentély mellett, a szabadban rakott tűzben a korsók tartalmának elégetésével zárult az ünnep. Találkoztunk Kinga nővérrel is, aki nagyon megörült a magyarok láttán és mivel az énekekhez ő adott gitár kíséretet, magyarul is énekelhettünk. Szép és lélekemelő volt a Szövetség Napjának ez a közösségi nagy ünnepe! Közben lélekben hazaszálltunk a mi kápolnánkba Óbudavárra, ahol ugyanakkor Rita és Róbert kettesben imádkoztak.
Gyorsan telt az idő, az esti programunkat le kellett rövidíteni. Csak egy rövid bemutatkozó kört tartottunk, mert a Családfórum munkájába az idén 15 új személy kapcsolódott be.
Szombaton 7:15-kor közös szentmisével kezdtünk az Ősszentélyben.
A napi program az idén már nagyrészt előre adott volt.
Ugyanis még a múlt évi összejövetelen eldőlt, hogy 2010-ben ismét szervezünk Schönstattban családkongresszust. Ezért létrejött egy munkacsoport a kongresszus tartalmi előkészítésére és egy másik munkacsoport a szervezési és financiális feladatok elvégzésére. A szombati programban tehát legnagyobb helyet a munkacsoportok előterjesztéseinek megbeszélése foglalta el.
A tartalmi munkacsoport a kongresszus központi értékének a szeretetszövetséget és a „kötődések élő szervezetét” javasolta. A mai szétforgácsoló és az emberi kapcsolatokat leromboló korban a Szűzanya a szeretetszövetség által új kötődéseket, emberi kapcsolatokat épít. A kongresszus jelmondat-javaslata: Veled a szeretetben összekapcsolódva! (Mit Dir in Liebe verbunden!)
A szervezési munkacsoport Elmar Busse schönstatti atya vezetésével hatalmas munkát végezve beadott egy nagy nemzetközi GRUNDTVIG pályázatot, ami ha bejön, akkor nemcsak a 2010-es kongresszushoz kapunk támogatást, hanem azt követően, a 2010-2014 közötti időszakban az egyes országokban tartandó szintén nemzetközi család-rendezvényekhez is valamint 2014-ben Schönstatt alapításának 100 éves nagy jubileumához is.
A német családszövetséget képviselő Frick házaspár, Karola és Herbert (a magyar családszövetségben is dolgozó) Gertrud-Mária nővérrel együtt német szövetségi családok bevonásával már létrehozták a kongresszus szervező csapatát is.
A nap nagy részét a 2010-es kongresszus mérete és jellege körüli vita töltötte ki.
Végül is abban állapodtunk meg, hogy start-kongresszust szervezünk max. 100-120 résztvevővel; más néven egy munka-konferenciát főleg olyanok számára, akik majd 2010-2014 között az egyes országok nemzetközi család-rendezvényeit fogják szervezni.
Mi magyarok a célt és a tartalmi elemeket hangsúlyozva járultunk hozzá az eszmecseréhez. Pl.:
- nem elméleti - továbbképző kongresszust akarunk, hanem gyakorlati tapasztalatcserét;
- a kongresszust előkészíteni a nemzeti családmozgalmak tapasztalatainak összegyűjtésével;
- a kongresszus után az eredményeket összefoglalni és biztosítani, hogy azok visszakerüljenek és beépüljenek az egyes nemzeti családmozgalmakba;
- bevinni és elterjeszteni az egyházban és Európában a háziszentélyt és szeretetszövetséget mint a családok 60 éve kipróbált és bevált útját;
Varga Karcsi hozzászólásában részletesen elmondta a nemzeti kongresszusokról elgondolását: Bármiféle kongresszus legnagyobb hozadéka a kapcsolatok. Többen, akik az előző schönstatti kongresszusok valamelyikén kint voltunk Schönstattban, olyan ismeretségeket kötöttünk, amelyek mind a mai napig élnek: családok közötti rendszeres találkozások, gyerekek cserekapcsolatai. Ebből kiindulva született a javaslat, hogy 2011-13 között országonként külön-külön, de nemzetközi családnapokat tartsunk. Így sok lehetőség lenne a személyes kapcsolatok erősítésére, ami amúgy is fő cél. Minden bizonnyal lesz olyan ország, amelyik csak egyet tart a három év alatt, de pl. a németek lehet, hogy többet is szerveznek évente, hiszen sok egyházmegyében önálló, erős mozgalom működik élő központtal. Kinek (melyik országnak) mire van energiája. Ezeket a lehetőségeket meghirdetnénk majd egy közös honlapon, vagy újságban. Minden ilyen nemzetközi családnapoknak lenne saját nyelve, vagy nyelvei, ha van fordító, ezen kívül – mivel a szövetség 100. jubileumára készülünk – a szeretetszövetség, és – mivel családmozgalom vagyunk – a háziszentély a közös témák. Ezeken kívül minden egyes nemzet a saját eredetiségét is jó, ha megjeleníti a családnapokon. Mi például a házaspárok útját (és a finom borokat: Karcsi magán megjegyzése).
Erre a nagy eseménysorozatra jönnének össze az egyes országokból 2010-ben Schönstattban mindazok, akik a nemzetközi családnapok szervezésében, vagy lebonyolításában aktívan részt vesznek: szervezők, előadók, pénzügyi szakemberek, …
Mindezek hangsúlyozásával tulajdonképpen visszatértünk ahhoz a kezdeti célkitűzéshez, amivel éppen 10 éve a Háziszentély-Kongresszuson Tilmann atya elindította ezt a folyamatot.
Szombaton este 21-22 óra között Kentenich atya sírja körül gyűltünk össze, hogy köszöntsük őt. Azért imádkoztunk, hogy részesüljünk karizmáiban és újólag elfogadjuk, megújítsuk küldetésünket.
Ennek az egy órának az alakítását ránk, magyarokra bízták. Az elcsendesülés után visszaemlékeztünk az éppen 60 évvel ezelőtt alapított első háziszentélyekre, majd megkértük Werner Kuller schönstatti atyát, hogy olvassa fel Kentenich atya alapító levelét. Ez után kis csendet tartottunk, majd következett a kör:
Mit üzen nekem Kentenich atya? Mi érintett meg? Mit válaszolok rá?
Az egyes nemzeti küldöttségek egymás után odaálltak a szarkofág elé, meggyújtották a gyertyájukat (Varga Erika és Karcsi saját készítésű ajándéka) és hangosan felolvastak egy mondatot - ami megérintette őket, amit számukra Kentenich atya most üzent - az elhangzott alapító levélből majd hozzáfűztek egy kérést vagy ígéretet vagy köszönetet...
Megindítóan szép, meleg és mély volt ez az egy óra. Kentenich atya érezhetően köztünk volt. Közben négy nyelven: német, magyar, francia és angol nyelven is elénekeltük a Háziszentély-Kongresszus énekét:
„Mária házában otthon vagyunk.
Itt megpihen a lélek, erőt kapunk.
Szeretetben együtt vagyunk mindnyájan.
Mária házában otthon vagyunk.”
Közösségi esttel zárult a nap. Előkerültek a nemzeti specialitások: finom skót whisky, borok, magyar pogácsa, sonkák, sütemények stb. Felszabadult beszélgetésekben, nevetésben és éneklésben feloldódott a nap fáradtsága.
Vasárnap délelőtt a szeretetszövetség előkészítése volt a téma. Egyes országok vetített képekkel kísérve bemutatták a szeretetszövetséggel kapcsolatos szokásaikat (és ezzel együtt közösségeiket is). Mi is levetítettünk egy kis összefoglalót már korábban az április 5-i jubileumról, a háziszentély létesítésről ill. szeretetszövetség kötésről. Az ő előkészületük adta a beszámolónk vezérfonalát.
Összefoglalásul elmondhatjuk, hogy a részvétel egy ilyen nemzetközi fórumon kihozza és megerősíti a saját eredetiséget. Újra átélhettük, hogy Tilmann atyától milyen jó alapozást és nevelést kaptunk. Nagyon jó volt, hogy a magyar küldöttség két házaspárral vehetett részt. A hosszú úton és a fórumon is bőven volt alkalom a megbeszélésekre. És tovább épültek a nemzetközi személyes kapcsolatok…